• Pradžia
  • >
  • Lietuvos – Lenkijos pasienio bendradarbiavimo darbo grupės posėdis

Lietuvos – Lenkijos pasienio bendradarbiavimo darbo grupės posėdis

2023-08-30 | Posėdžiai

2023 m. rugpjūčio 29 d. Balstogėje Lietuvos delegacija, vadovaujama Marijampolės regiono plėtros tarybos kolegijos pirmininko, Marijampolės savivaldybės mero Povilo Isodos, dalyvavo Pasienio bendradarbiavimo darbo grupės posėdyje, kuriame aptarti Lietuvos ir Lenkijos pasienyje kylantys iššūkiai valdant užkrečiamųjų ligų plitimą, užtikrinant veterinarinę saugą, didinant saugumą ir užkardant nusikaltimus bei saugant valstybės sieną ir garantuojant gyventojų priešgaisrinę saugą.

P. Isodos teigimu, pastarųjų metų iššūkiai aiškiai atskleidė kaip svarbu nuolat palaikyti kontaktus su partneriais iš Lenkijos, nes Covid pandemija, migrantų krizė ir karas Ukrainoje yra regionų sienas peržengiantys iššūkiai, kuriems suvaldyti reikalingi koordinuoti veiksmai ir skirtingų tarnybų bendradarbiavimas, keitimasis informacija.
📍 Lietuvos delegacijos atstovė Loreta Radzevičienė, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Marijampolės departamento atstovė informavo, kad pagrindinis jų veiklos tikslas – sumažinti užkrečiamų ligų riziką, vykdant kontrolę ir profilaktiką bei skubus reagavimas į užkrečiamų ligų sąlygotas grėsmes visuomenės sveikatai. Marijampolės apskrityje pastaruosius metus vyraujančios užkrečiamosios ligos – Covid–19, gripas, žarnyno užkrečiamosios ligos, tuberkuliozė, kitos oro lašeliniu būdu plintančios ligos, taip pat erkių platinamos ligos. Pranešėja atkreipė dėmesį, kad mažėja vaikų skiepijimo mastai, o dėl to kyla rizika epidemiologiniams protrūkiams. Tai kelia grėsmę žmonių ir ypač jauniausių visuomenės narių sveikatai. Sergamumas vėjaraupiais padidėjęs 4 kartus, o skarlatina – 3 kartus. Lietuva išsiskiria ir Europos vidurkis viršijamas pagal sergamumą erkių platinamomis ligomis. Marijampolės apskrityje sergamumas tuberkulioze viršija šalies vidurkį.
📍 Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Marijampolės departamento direktorius Gediminas Gvazdaitis informavo apie kiaulių maro paplitimo židinius šalyje ir Marijampolės apskrityje bei priemones siekiant mažinti šios ligos paplitimą. Tai užtikrinama glaudžiai bendradarbiaujant su medžiotojais, taip pat pakeistos medžiojimo taisyklės, vykdoma reguliari kontrolė, taip pat įvestos finansinės paskatos – už pranešimą apie gaišusius šernus gyventojams mokama kompensacija (30 Eur). Marijampolės apskrityje šiais metais nustatyti 3 kiaulių maro židiniai smulkiuose ūkiuose. Liga plinta dėl biologinio saugumo stokos (maitinama šviežia žole, naudojami švieži pakratai, dezobarjerų trūkumas). Taip pat supažindino su paukščių gripo paplitimo teritorijomis, atkreiptas dėmesys apie daugiau nei prieš dvejus metus įsigaliojusį privalomą gyvūnų augintinių ženklinimą.
📍 Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Vidas Barauskas pasidalino naujų projektų idėjomis – bendradarbiaujant su kolegomis iš Lenkijos pusės planuojami rekordinio dydžio strateginiai projektai, didinant gyventojų priešgaisrinę saugą, įsigyjant naują įrangą, įrengiant modernią infrastruktūrą, kad ugniagesiai galėtų skubiai reaguoti ir turėtų tinkamas priemones kai gyventojus ištinka nelaimės.
📍 Pastarojo laikotarpio vienos didžiausių grėsmių yra susiję su situacija pasienyje dėl migrantų krizės ir nelegalaus migrantų judėjimo. Varėnos pasienio rinktinės vado pavaduotojas Egidijus Pupšys informavo, kad Lietuvoje nelegalių migrantų skaičius 2023 m. pirmąjį pusmetį yra mažesnis lyginant su 2022 m. pirmuoju pusmečiu. Vienas didžiausių iššūkių su kuriuo susiduria pasienio pareigūnai – nelegalių migrantų gabenimas. Gabenamų asmenų skaičius didėja. Vyraujančios gabenamų asmenų pilietybės – Sirijos, Irano, Afganistano. Nemaža dalis gabenančių yra Ukrainos piliečiai. Siekiantys nelegaliai kirsti sieną ardo sienos koncertiną, ją perkerpant taip pat gadina kitus nelegalų judėjimą stabdančius barjerus.
📍 Harimantas Poškevičius, Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas, atkreipė dėmesį, kad policijos pareigūnai glaudžiai bendradarbiauja su kolegomis iš Lenkijos pusės, keisdamiesi informacija apie nusikalstamas veiklas, vykdo bendrus patruliavimus ir projektus. Taip didinamas Lietuvos ir Lenkijos gyventojų saugumas.
📍 Marijampolės vicemeras Valdas Tumelis aptarė projektų įgyvendinimo aktualijas ir problemas su Palenkės vaivadijos Europos fondų skyriaus atstovais. Prasidėjus naujai finansinei ES fondų perspektyvai domėtasi projektų finansavimo sąlygomis ir reikalavimais Lenkijos pusėje ypač darnaus judumo priemonių įgyvendinimo sąlygomis, nes artimiausiais metais Marijampolės mieste planuojamos įgyvendinti darnų judumą skatinančios priemonės.

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Sutinku, kad mano įvestas el.paštas būtų naudojamas, naujienlaiškiams gauti.